Prednáška sa nám veľmi páčila. Ocenili sme aktivity aj zaujímavé hry i videá. Rozhovory o kamarátstve boli pre deti poučné a verím, že ich použijú v praxi.
(pani učiteľka 3.D) Ba
Dovoľte mi, aby som v mene študentov 2. ročníka štúdia v obore Ošetrovateľstvo a pedagógov vyučujúcich predmet Komunitná ošetrovateľská starostlivosť vyjadrila úprimné poďakovanie za spoluprácu a opakovanú realizáciu prednášky na univerzitnej pôde, zaradenie vzdelávacej aktivity do obsahu vzdelávania odborníkov v pomáhajúcich profesiách.
Osvedčilo sa nám, že sprostredkovanie informácií prostredníctvom zážitkovej metódy je tým najvhodnejším spôsobom, ako priblížiť mladej generácii túto problematiku a zabezpečiť tak prevenciu v oblasti sociálno-patologických javov. Žiakov beseda veľmi zaujala a svojím aktívnym prístupom sa dozvedeli množstvo zaujímavých informácií.
Hoci sa na našej škole rozprávame so žiakmi na tému šikana často, otvorený rozhovor a tvorivé aktivity sú nenahraditeľným spôsobom, ako vštepiť zásady ľudskosti, tolerancie a rešpektovania odlišností. Osobný príbeh lektorky chytil žiakov doslova „za srdce“. So záujmom diskutovali a pracovali na zadaných úlohách.
Bolo veľkým prínosom pre žiakov získať čo najviac poznatkov o šikane, ako jej predchádzať, ako ju rozpoznať, ako ju riešiť a vedieť na koho sa majú obrátiť. Žiaci sa na základe rôznych aktivít mohli vcítiť do úlohy agresora i obete.
Žiaci sa hravou formou naučili pomenovať svoje pocity aj pocity druhých. Zistili, že každý to vníma inak a je to v poriadku. Mali priestor vyjadriť svoj názor a zapojiť sa. Prednáška ''Buď kamarát'' ich bavila, boli aktívni. Prostredníctvom príbehov rozpoznávali hranice – čo je v poriadku a čo už nie.
Pracovať s našimi žiakmi je náročné, majú poruchy správania, psychické ochorenia, traumy, nízku pozornosť a vytrvalosť. I napriek týmto skutočnostiam celé vzdelávanie splnilo všetky očakávania a naši žiaci dostali možnosť získať nové poznatky k zaujímavým témam.
Žiakov prednáška Šikana a vzťahy zaujala. Boli nadšení prístupom lektora i spôsobom prezentovania informácií a realizácie aktivít lektorom. Žiaci si pýtajú ďalšie prednášky. Myslíme si, že je potrebné sa so žiakmi na tieto rozprávať a poskytovať im potrebné informácie.
Téma šikany je v súčasnosti veľmi aktuálna. Preto je nevyhnutné s deťmi už na prvom stupni intenzívne pracovať a rôznymi formami a im vysvetľovať, čo znamená vnútorné prežívanie, pocity a predovšetkým rôzne formy inakosti. Tak pochopia, že to, čo pre niektorých je nevinná zábava, sa môže iných bytostne dotýkať a ubližovať im. Hodnotím prednášku ''Buď kamarát'' veľmi kladne. Prednášajúci v priateľskej atmosfére interaktívnym spôsobom vtiahol deti do vyššie popísaných tém a veľmi otvorene vhodným jazykom popísal nástrahy nevhodného správania, ktoré nevedie k inklúzii, ale naopak zdôrazňuje rozdiely medzi deťmi. Prednášku určite odporúčam pokiaľ možno všetkým deťom.
Naša škola, ako mnohé iné, sa stretávajú s problémom ako je šikanovanie. Pre mňa ako sociálneho pedagóga je veľmi dôležité odstrániť tento problém, a prinášať medzi žiakov spravodlivosť, pokoj a pocit prijatia.Počas prednášky som bola celý čas prítomná, a mohla som vidieť reakciu detí, a tak isto aj odbornosť prednášajúceho, p. Hladíka. Veľmi kladne hodnotím výber aktivít, rôzne príbehy, ktoré prítomné deti vtiahli do príbehu, na základe ktorého dokázali rozprávať o svojich pocitoch. Bolo veľmi pekné vidieť, ako si prednášajúci získal dôveru detí, a tak isto sa vedel prispôsobiť situáciám ktoré nastali. Zdôrazňoval deťom, že by mali tvoriť jeden celok, ktorý odoženie šikanu a tak zároveň zachránia seba a ostatných svojich spolužiakov. Prepracovanosť prednášky, hodnotím ako účinné predchádzanie alebo zastavenie prehlbovania problému šikanovania na škole.
Prednáška sa nám veľmi páčila. Ocenili sme aktivity aj zaujímavé hry i videá. Rozhovory o kamarátstve boli pre deti poučné a verím, že ich použijú v praxi.
(pani učiteľka 3.D) Ba
Preventívna prednáška priniesla žiakom mnoho nových teoretických poznatkov, ako aj možností prostredníctvom aktivít, ktorými sa lektor snažil vysvetliť, že každý z nás je iný, no napriek tomu sme si všetci rovní. Verím, že každý žiak si z prednášky odniesol mnoho zaujímavých informácií. Ďakujeme.
(pani učiteľka 3.B)
Preventívna prednáška s názvom Buď kamarát bola vedená pánom Hladíkom v 3.A na profesionálnej úrovni a pútavou formou. Deti mali priestor sa vyjadriť, zapájali sa aktívne do aktivít aj pomocou postavičky pandy a poučných videí. Deti zistili vďaka pútavému rozprávaniu, príkladom z praxe a diskusii, ako byť ešte lepším kamarátom, lepšie si porozumieť a pochopiť sa.
(sociálna pedagogička)
Preventívna prednáška pre dva šieste ročníky bola vedená prednášajúcim odborne a pútavo. Pre žiakov boli pripravené zaujímavé aktivity a videá. Mali možnosť vyjadriť svoj názor a dozvedieť sa ako môžu kamarátstvo rozvíjať, zlepšovať ho a aké dôležité je pracovať na vzájomnej komunikácii a empatii.
ACET založil Dr. Patrick Dixon v roku 1988 v Spojenom kráľovstve, pretože chcel prakticky a so záujmom reagovať na problematiku AIDS. Dnes nájdete nezávislé programy ACET vo viac ako 20 krajinách. Tieto programy/organizácie spolu spolupracujú v rámci dynamicky rastúcej medzinárodnej ACET Aliancie. Táto aliancia je skupina nezávislých organizácií po celom svete, ktoré pracujú na tom, aby klesal počet HIV pozitívnych, starajú sa o tých, ktorí HIV/AIDS boli a sú nejako ovplyvnení, a podporujú tzv. AIDS siroty. Každý národný vedúci je vykázateľný Správnej rade a je zodpovedný za národné programy a ich financovanie. Aktivity mnohých z týchto organizácií už prekračujú hranice a majú medzinárodný vplyv.
V mnohých krajinách sa šírenie HIV vymklo kontrole. Ocitli sme sa v časovej tiesni, aby sme zachránili budúce generácie. Mnoho komunít v Afrike bolo zdecimovaných touto epidémiou. V súčasnej dobe očakávame nárast počtu nakazených v Indii, Rusku a Číne. AIDS ovplyvnil rozvoj niektorých krajinách v posledných dvoch dekádach. Nedá sa očakávať, že príde ekonomický rast, že zavlažovacie projekty a projekty na dodávky pitnej vody či mikro-úvery najchudobnejším prinesú do rozvojových krajín zázračné vyslobodenie z chudoby, pokiaľ nebude ruka v ruke bojované s fenoménom AIDS. AIDS je v mnohom podobný malomocenstvo (lepro). Poznáte totiž v súčasnosti nejakú inú chorobu, ktorej diagnóza by chorému človeku v niektorých komunitách spôsobila bitie či dokonca zabitie? Dnes existuje antiretrovírusová terapia, ktorá predlžuje život a ktorej dostupnosť sa zlepšuje. Avšak – liek ani vakcína na AIDS doteraz nebol vynájdený, a preto základnou prioritou zostáva osveta a prevencia.— ACET INTERNATIONAL ALLIANCE (2008)